Wiem jedno. Kiedy jest się w ciąży z pierwszym dzieckiem ma się tysiące myśli na ten temat. Jednak wszystko co przychodzi nam do głowy, lub wszystko co słyszymy od ludzi na temat macierzyństwa i dzieci, to tak naprawdę jest dla nas mało rzeczywiste. Ten świat, który dopiero otwiera się przed nami, jest czysto wirtualny. Można go sobie wyobrażać, można sobie marzyć, można mieć oczekiwania, ale to i tak wszystko może się zmienić.

Jest taka scena w filmie Bridget Jones, kiedy główna bohaterka pojawia się na imprezie w stroju króliczka, chwilę później okazuje się, że jest jedyną przebraną osobą. Moment kiedy orientuje się, że nie o to chodziło, mogę właśnie porównać do rodziców, którzy właśnie nimi zostali. Czy oby na pewno o to chodziło? Czy to tak miało być? Myślałam, że będzie inaczej.

Można próbować przygotować się do roli rodzica. Jednak myślę, że dla niektórych osób to może być bardzo trudne zadanie. Jak mam przygotować się na coś, o czym nie mam zielonego pojęcia i nawet nie wiem, co jest ważne. W okresie ciąży często sięgamy po różne poradniki, szukamy w nich wsparcia. Szukamy wiedzy, podpowiedzi, jakiegoś jasnego planu. Ciężko wybrać wartościowe pozycje, bo pełno jest teraz różnych poradników. Dlatego chciałam się podzielić z Wami moją top listą książek. Może wybierzecie z tej listy coś dla siebie. I jeśli dzięki temu, świat w który wejdziecie za chwilę będzie mniej zaskakujący, to dajcie mi znać, które książki pomogły Wam zrozumieć pewne sprawy. Będę wiedziała, że dalej warto je polecać.

Moja lista

  1. „Po prostu piersią” Gill Rapley i Tracey Murkett
  2. „Dziecko z bliska” Agnieszka Stein
  3. „Więź daje siłę” Evelin Kirkilionis
  4. „W głębi kontinuum” Jean Liedloff
  5. „Bez lęku” Monika Staszewska
  6. „Mądrzy rodzice” Margot Sunderland
  7. „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy” Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidney M. Baker
  8. „Księga ciąży” Martha Sears, William Sears, BJ Snell, Linda Holt
  9. „Księga dziecka” Martha Sears, William Sears, Robert Sears, James Sears
  10. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Harvey Karp

Bardzo proszę nie podchodzić do listy, jak do pozycji obowiązkowych, bez których start w macierzyństwo się nie uda. Pozycje te niosą dla mnie pewną wartość, pomimo, że każda z nich jest napisana przez kogoś innego i różnią się zawartością. To tak naprawdę są to książki, które są w jednej drużynie. I mówią tym samym językiem, który do mnie bardzo dobrze przemawia. Ty możesz sprawdzić, czy podziała także na Ciebie.