Jedną z najważniejszych potrzeb nowo narodzonego dziecka jest potrzeba bliskości. Jeszcze silniejsza jest ona u wcześniaków. Najprostszy sposób zapewnienia bliskości tuż po porodzie to kontakt “skóra do skóry”. Kontakt z ciałem rodzica jest wyjątkowo ważny dla wcześniaka, który wyrwany z ciąży wpada prostu do inkubatora, czyli do totalnego bezruchu.

Dla rodziców wcześniaka, przedwczesny poród to bardzo trudne i zaskakujące przeżycie. Wszystko zależy od długości ciąży, masy urodzeniowej dziecka a także jego ogólnego stanu. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do różnych specjalistycznych urządzeń, które mają na celu podtrzymywanie i wyregulowanie życia wcześniaka, do czasu w którym osiągnie on stabilność. Jednak specjalne inkubatory to nie wszystko. Istnieje bardziej naturalny sposób jakim jest kangurowanie.

Na czym polega kangurowania

Kangurowanie to kontakt skóry do skóry dziecka i matki lub ojca. Rodzic powinien usiąść w pozycji półleżącej. Wtedy bezpiecznie może położyć dziecko na swoje klatce piersiowej. Następnie należy użyć specjalnej chusty, lub opaski elstycznej, żeby przytrzymać dziecko blisko rodzica. Opaska ma za zadanie także otulić dziecko i zadbać o wygodną pozycję dla obu stron. Takie kangurowanie może trwać np. godzinę kilka razy dziennie w zależności od stanu dziecka i komfortu rodzica. Podczas kangurowania nie możemy chodzić z dzieckiem. Ponieważ opaska nie podtrzymuje kręgosłupa dziecka. A rodzic po wstaniu będzie zmuszony trzymać dziecko w pozycji pionowej.

Korzyści z kangurowania

Regulacja odpowiedniej temperatury ciała wcześniaka, wczesne rozpoczęcie laktacji, zawiązanie się więzi emocjonalnych, ciepło i zapach mamy dające dziecku poczucie bezpieczeństwa, łagodniejsze przejście z okresu ciąży do świata rzeczywistego. Ponadto Mama mając blisko swoje dziecko szybciej się uczy. Ma szansę poznać swoje dziecko, jego odruchy i sygnały, jest spokojniejsza i pewniejsza siebie.

Kiedy do chusty?

Kangurowanie dziecka jest czasami mylone z noszeniem w chuście, tymczasem są to dwie różne rzeczy. Wcześniaka do chusty możemy włożyć dopiero od 2-2,5 kg. Musimy mieć też pewność, że jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo i mama i dziecko są gotowe na kolejne doświadczenie. Chusta może wcześniakowi zastąpić ostatni etap ciaży, który z jakiś przyczyn został mu odebrany.