Jakie są najważniejsze korzyści dla rodzica z noszenia w chuście. Dlaczego warto po to sięgnąć. O tym jakie korzyści z chustonoszenia płyną dla dziecka pisałam już wcześniej: tu link do tego artykułu. A teraz druga strona medalu, co z tego wszystkiego może mieć dla siebie rodzic.

BUDOWANIE I UMACNIANIE WIĘZI EMOCJONALNEJ

Dzieje się czasem tak, że rodzi się dziecko i jest ono dla nas jakby obce. Nie spłynęła na nas fala odurzenia i przepełniającej nas miłości. Czujemy się zagubieni, zdenerwowani, jak sobie poradzimy dalej. Chustonoszenie może pomóc nam w tym pierwszym kontakcie z dzieckiem. Czasami boimy się malca wziąć na ręce. W obawie przed tym, że zrobimy mu krzywdę. Natomiast w dobrze zawiązanej chuście, zwłaszcza jeśli prosiliśmy o pomoc doradcę chustowego i razem z nim wybraliśmy wiązanie dostosowane do potrzeb i rozwoju dziecka, możemy nosić malucha bezpiecznie i bez obaw. Blikości z dzieckiem w chuście może doświadczyć także tata, albo nawet babcia. Oni nie mieli możliwości noszenia dziecka pod sercem przez 9 miesięcy. Uczą się jego od podstaw zupełnie na nowo.

WYGODNY I PROSTY TRANSPORT

Noszenie dzieci czy to w chuście, nosidłach miękkich czy nosidłach ergonomicznych pozwala w łatwy i przyjemny sposób dostać się szybko tam gdzie chcemy, a gdzie nie było by to możliwe gdybyśmy poruszali się wózkiem. Takich sytuacji w codziennym życiu jest bardzo wiele. Od prostych czynności domowych, robienie zakupów po wakacje, spacery po lesie i plaży a także ułatwienie podczas podróży. Pamiętajmy, że chustonoszenie nie wyklucza używanie wózka i na odwrót. Dobrym pomysłem jest łączenie tych dwóch środków transportu jeśli to tylko możliwe.

MAM DWIE WOLNE RĘCE 

To jedno z najprzyjemniejszych doznań rodzicielstwa. Dzięki chuście możemy mieć dziecko bardzo blisko siebie, a jednocześnie mieć wolne ręce i robić w tym czasie to na co mamy ochotę i to na co pozwoli nam sytuacja. Chusta może nam pomóc w pracy, jeśli jesteśmy aktywne zawodowo także na macierzyńskim. Chusta może pomóc nam z opieką nad więcej niż jednym dzieckiem. Mając jedno dziecko w chuście, drugiemu możemy podać rękę czy naprawdę w swobodny sposób pobawić się z drugim dzieckiem. Uwolnione ręce są trochę jak wolny umysł, nagle pojawiają się pomysły co jeszcze mogę zrobić z dzieckiem.

SZCZĘŚLIWE DZIECKO TO SZCZĘŚLIWA MATKA

Kiedy niemowlę płacze i nie daje się niczym ukoić, rośnie niepokój matki. Wszystkie sposoby już zawiodły, zmęczenie jest coraz silniejsze. Mamy mają wtedy dość. Chusta niemalże w magiczny sposób wycisza dziecko, koi płacz, usypia. Dzięki temu i Mama i dziecko mają czas na nowo naładować baterie. Odzyskać trochę sił, zwłaszcza, jeśli sporą część dnia są w domu same i nie mają nikogo do pomocy. Chusta jest wtedy doskonałym wsparciem i wybawieniem od wielu trudnych sytuacji. Kiedy dzieci chorują, ząbkują, mają gorszy dzień. Chcą wtedy nieustannie być blisko drugiego człowieka. Noszenie w chuście jest wtedy ratunkiem.

POMOC W CODZIENNYM ŻYCIU

Jest mnóstwo sytuacji życiowych gdzie bez chusty, nawet nie tyle, że się nie da, ale może być o wiele trudniej. Kiedy idziemy do koleżanki, która mieszka na 4 piętrze bez windy. Kiedy w supermarkecie zabrakło dużych wózków z siedziskiem do którego zawsze wkładamy dziecko. Kiedy po przyjechaniu na upragniony odpoczynek nad morze, okazuje się, że zejście na plaże jest po schodach, a wcześniej mamy piach zamiast brukowanej uliczki. Kiedy chcemy odebrać starszaka z przedszkola a szatnia jest na tyle mała, że nie jesteśmy tam w stanie wjechać wózkiem. Kiedy mamy 10  minut do przyjścia teściowej, mieszkanie nie odkurzone, a dziecko płacze i domaga się bliskości.

MAMA W CHUŚCIE BUDZI POZYTYWNE EMOCJE

Ludzie widząc matkę z dzieckiem w chuście na ulicy, nagle są bardzo empatyczni. Potrafią przepuścić w kolejne do sklepu, ustąpią miejsca w autobusie. Pani w urzędzie jednak potrafi się uśmiechnąć. A na poczcie znaczki same się przylepiają. Małe dziecko blisko Matki wywołuje w ludziach pozytywne emocje. Niesamowite, ale chusta wpływa na pozytywny wizerunek rodzica. Zwłaszcza tatusiowe w chustach są odbierani przez społeczeństwo wyjątkowo.