Jakbym miała zrobić ranking najbardziej popularnych chust czy wiązań, to chusta kółkowa byłaby w mojej opinii na ostatnim miejscu. Już nie pamiętam ostatniej konsultacji z udziałem właśnie kółkowej. Kiedy tylko ktoś o nią pyta, a ja zaczynam opowiadać, dochodzę do momentu, w którym przyznaje, że kółkowa jest rozwiązaniem tymczasowym. Z racji obciążenia jednego ramienia, jest wiązaniem niesymetrycznym dla noszącego, to wtedy następuje dyskwalifikacja. Należy się chyba cieszyć, bo wniosek z tego taki, że rodzice jednak wybierają wiązania komfortowe także dla nich (nie tylko dla dziecka) i takie, które dadzą radę na dłuższych dystansach. No a chusta kółkowa jest na takie 15-30 minut w zależności jeszcze od tego czy mamy maluszka czy starszaka.
Jednak czy te 20 minut to naprawdę tak mało, w tym czasie jesteśmy w stanie pójść i wrócić do sklepu po śmietanę, bo się skończyła. Wyskoczyć na spacer z dzieckiem i psem, bez konieczności brania wózka. Mnie osobiście kółkowa ratowała naprawdę w wielu sytuacjach. Odebranie starszaka z przedszkola, musiałam jechać autem i brać młodsze dziecko. Wyjmowanie i wkładanie do fotelika, po schodach do przedszkola, w szatni pomóc ubrać się starszemu. Nie mogłam mieć zajętych rąk. Kółkowa była wybawieniem. Czas wiązania chusty nie był w tej sytuacji bez znaczenia. Inne moje miłe wspomnienia z kółkową to: spacer na plażę z 1,5 roczniakiem, który co chwila zmienia zdanie, czy chce być na rękach czy jednak na ziemi. Chodzenie po mieście, częste zmiany, przesiadki, wysiadki. Pamiętam 2 letnią Juliankę w okresie buntu chustowego, kiedy to plecy nie, bo za długo trwa motanie, przód też nie, bo to też trwa a poza tym jest tyłem do kierunku jazdy i nic nie widzi. I właśnie na pomoc przyszła nam kółkowa, gdzie pozycja na biodrze, jest w zasadzie tą samą pozycją jak nosimy dzieci bez chusty. I jak czytam na innych blogach gdzie chusta ma znaczenie (na przykład u Mobloguje), że jest bunt, nie chce do chusty. To mam ochotę krzyknąć. K jak kółkowa!
No ale przecież nosidło też jest szybkie, szybko się zakłada, może nawet jeszcze szybciej. Jasne, tylko, że nosidło, pamiętajcie, dobre nosidło ergonomiczne jest dopiero dla dziecka siedzącego samodzielnie. Nie dla maluszków, nawet nie dla 4-5 miesięczników trzymających głowę i siedzących opierając się o rodzica. Dlatego tak cenię kółkową. Za uniwersalność. Za dostosowanie się do potrzeb każdego dziecka w każdym wieku. Za wygodę, jednak! Bo zawsze lepiej nosić te 20 minut w chuście, niż na rękach. Za subtelność i wielkość, bo zmieści się ta chusta w każdej damskiej torebce. A też za to, że dzięki odwróconej krawędzi, dba o symetrię nóżek naszego dziecka, nawet noworodka. I jest też jedynym wiązaniem w którym zdecydowałabym się nakarmić dziecko piersią, jeśli byłaby taka potrzeba i nie nie chodzi o pozycję kołyski, bo ta akurat nie budzi mojego zaufania.
Zalety chusty kółkowej:
-najszybsze wiązanie, bez konieczności przekładania za każdym razem chusty przez kółka
– możliwość noszenia noworodka, kilkumiesięczniaka i większych dzieci także
– zajmuje mało miejsca, łatwo ją zabrać ze sobą do torebki/wózka
– zazwyczaj jest tańsza od długich chust tkanych
– możliwość noszenia dzieci z przodu
– możliwość noszenia dzieci na biodrze, dzieci ją bardzo lubią chociażby dlatego, że więcej widzą
– dobrze dociągnięta chusta nie robi luzów podczas noszenia, kółka trzymają napięcie chusty
Wady chusty kółkowej
– niesymetryczne wiązanie, obciąża jedną stronę pleców
– nie polecana na długie dystanse
Cena nowej kółkowej, jeszcze zależy jakiej firmy, ale generalnie zawsze będzie trochę taniej, no bo mniej materiału jest. Cena używanej chusty, wiadomo. No chyba, że jesteśmy poszukiwaczami unikatów, niepowtarzalnych chust lub wybieramy chusty z dodatkami, które zawsze podbijają cenę, a nie zawsze idzie za tym jakość. Wszystkie kółkowe, które miałam były bawełniane. Różniły się tylko firmami, splotami, kolorami, szyciem. Jeśli mowa o szyciu to zawsze można zajrzeć o tutaj: galeriaagrafka.blogspot.com
Kółkowe, które miałam i które podbiły moje serce.
Didymos czarne pawie, 100% bawełna, ramie zakładkowe. Cudowna chusta.
Diva Milano, włoska piękność, 100% bawełna, ramie zakładkowe zupełnie inna od czarnych pawi, cieńsza, również bardzo wygodna, szersza, sprawdziła się przy starszym dziecku, pawie były u nas jak Julianka była maluszkiem.
więcej zdjęć tej chusty znajdziecie tu i tu
Poczciwy Girasol, 100% bawełna, niesamowita miękkość, przypomina flanelę najlepszej jakości, piękne kolory, ramie proste. Gdzieś po przetestowaniu kilku chust z ramieniem zakładkowym, stwierdzam, że ramie proste przynosi mniej niespodzianek.
Klasyka nad klasykę. Storchenwiege Leo, nie wymaga łamania. Splot diamentowy. 100% bawełna
pisałam też tutaj o nich: http://zamotani.pl/chusta-kolkowa-leo-rouge-firmy-storchenwiege/
Uważajcie czasem na zbyt małe kółka, gdzie chusta z ledwością się przez nie przeciska, tak jak tu:
51 komentarzy MUST HAVE! Chusta kółkowa, słów kilka.
Karolina
A ile cm powinna mieć chusta kółkowa dla dwóch osób: 185cm i 168cm?
Pozdrawiam 🙂
Marta - Zamotani.pl (author)
Karolina, długość chusty kółkowej powinna się mieścić w granicach 1,7 – 2,2
Biorąc pod uwagę, że jedno z Was jest wysokie, celowałabym w 2 metrową chustę kółkową, ale jak jesteście szczupli to 1,7 spokojnie wystarczy.
Daria
Hej, bardzo fajna strona i opis kółkowej ale zabrakło mi jednego….mianowicie karmienia piersią. Mam dwulatka noszonego po urodzeniu w chuście elastycznej a potem w tkanej. Za 4 miesiące przyjdzie na swiat drugi potomek. Wiem że przy żywym dwulatku jedyną trudnością bedzie karmienie piersią i stąd moje pytanie, czy chusta kółkowa pomoże mi karmić parsią przy jednoczesnej wichurze domowej;) wiem że karmienie powinno być intymne ale obawiam się że będę potrzebować pomocy i mam nadzieję ze w tej kwesti kółkowa będzie wybawieniem.
Marta - Zamotani.pl (author)
Daria, kółkowa to faktycznie jedyna chusta w której można próbować karmienia piersią. Nie jest to jednak zalecane, a także trzeba to robić z dużą dawką intuicji. Na pewno pozycja kosyłka, chusta wtedy nie może być tak mocno dociągnięta jak przy tradycyjnym wiązaniu. Niekiedy też nóżki dziecka lepiej jeśli będą na zewnątrz poza chustą a nie w środku. No i w tej pozycji raczej odradzam chodzenie i karmienie. Nie mówię, nie. Ani nie jestem mocno przeciwna, ale to bardzo idywidualna kwestia. Osobiście ja w chuście nie karmiłam, a miałam podobną sytuację do Ciebie. Karmiłam normalnie i wkładałam dziecko do chusty. Ale znam ze 2 Mamy, które takie karmienie w chuście kółkowej sobie chwalą. Weź też pod uwagę, że tylko noworodek gabarytowo zmieści się do pozycji półleżącej w chuście. I tak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.
Daria
Dziękuję za odpowiedź! Nie mogę się doczekać dwóch rzeczy chustonoszenia i karmienia piersią. Przy pierwszym nie karmiłam długo bo nawał obowiązków domowych bez pomocy skutkowało tym że szybko straciłam mleko. Teraz chce karmić naturalnie jak najdłużej jednak wiem że znów obowiązki plus dwulatek skączy się mlekiem modyfikowanym. Dlatego szukam rozwiązań. Wygoda typu pampersy zamiast tetru i otulaczy i innych zamienników nie wchodzi w rachubę. Ale zwróciła Pani uwagę na ważną rzecz a mianowicie szybkość wyjścia z dzieckiem dzięki kółkowej co w niektórych sytuacjach jest wybawieniem.
Marta - Zamotani.pl (author)
Daria a skąd jesteś? Ja w Warszawie będę miała spotkanie o chustonoszeniu, będzie także specjalistka od karmienia piersią i psycholog. Prawdopodobnie 26 maja. Jak dostanę szczegóły, będę pisać na fb kiedy i jak. Taka seria wykładów, za darmo. Warto przyjść!
Marry
Mleko nie znika ot tak po prostu…
Daria
Niestety mieszkamy w Żywcu a tu raczej ciężko o takie inicjatywy o których Pani pisze. Szkoda, że tyle mam woli karmic butelką niż własnym mlekiem, a przecież to taka przyjemność i bliskość. Dlatego ciężko o pomoc, a sklepy i reklamy narzucają ten sztuczny model. Dlatego chusta przedłużyła tę niesamowitą bliskość.
Marta - Zamotani.pl
Zgadzam się w 100% A co do mniejszych miast, śledź też doradczynie ze swojej okolicy (Bielsko-Biała) Warto wtedy zebrać grupę zainteresowanych osób i zawsze się coś uda zorganizować 🙂
http://clauwi.pl/doradcy/slaskie
Lena
Zastanawiam się nad kupnem kółkowej i bardzo podobaja mi się wzory jakie ma Tula. Czy miałaś do czynienia z tymi chustami? Co o nich myślisz?
Marta - Zamotani.pl (author)
Nie miałam ich w ręku, ale słyszę raczej pozytywne opinie. Na fp Zamotani zadałam Twoje pytanie, kilka osób już się odezwało. Z mojej strony tyle co patrzę na informacje na stronę producenta, to plus za to, że ramię jest proste. Chusta ma też dobrą gramaturę, a jak jeszcze obiecują, że nie trzeba łamać to dodatkowy plus choć przy tej gramaturze to trochę dziwne. I widzę, tylko jedną stronę żakardu. Nie wiem jak chusta wygląda po drugiej stronie a to istotne, bo kółkową polecam wiązać z przekładką. Cena wysoka, ale o tym nigdy nie dyskutuje. Jakoś jeszcze mogę Ci pomóc?
Anna
Trafilam przypadkiem, bo szukalam informacji wlasnie na temat chust kolkowych. Spodziewam sie blizniat i wydaje mi sie, ze takie 2 chusty bylyby dla mnie idealnym rozwiazaniem, powiewaz po wyjsciu z domu musze pokonac kilka schodow, co jest niemozliwe z podwojnym wozkiem. Wozek bede zostawiala w wozkarni a dzieciatka chcialam wlasnie w chustach znosic na gore. Chetnie zawiazalabym z Pania indywidualny kontakt celem doradzctwa. Czy istnieje taka mozliwosc? Dodam, ze mieszkam w Warszawie. Pozdrawiam
Marta - Zamotani.pl (author)
Pani Aniu, oczywiście, zapraszam do kontaktu na maila: marta@zamotani.pl
Radio DAB+
Bije z tego bloga naturalnoscia i szczeroscia. Ciesza mnie takie posty, zgadzam sie z kazdym zdaniem.
Ola
Witam, mam zamiar kupić chustę, to będzie mój pierwszy raz i zastanawiam się czy kolkowa będzie łatwiejsza na początek niż tkana? Jaka powinna mieć długość kolkowa Little frog, ja mam 173wzrostu.
Marta - Zamotani.pl (author)
A w jakim wieku jest maluszek? Kółkowa jest fajna, ale trzeba pamiętać, że asymetryczna i na krótkie dystanse. Zawsze lepiej spróbować najpierw z tkaną. Przy wzroście 173 cm lepiej brać większą kółkową, tzn. tę dłuższą.
Ola
Pani Marto,
a ja poproszę o pomoc: czy dla noworodka (rodzę w lutym) będzie dobra taka chusta kółkowa: https://www.google.pl/search?q=chusta+bebelulu+lulu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiLqJ2R17DKAhUrlXIKHd8YCIUQ_AUIBygB&biw=1366&bih=644#imgrc=iInMnYQtUB6RJM%3A
Pozdrawiam,
Agata
Marta - Zamotani.pl (author)
Dzień dobry 🙂 Raczej doradzałabym kupić kółkową tkaną skośno-krzyżowo, kółka powinny być aluminiowe, proszę popatrzeć na firmy Storchenwiege, Little Frog itp.
Ola
Dziękuję za odpowiedź. Najważniejsze, żeby dziecku nie zaszkodziła, więc dziękuję za radę:)
Te niemieckie firmy są dość drogie, a jest jakaś dla maluszka polskiej firmy lub po prostu trochę tańsza (poluję na aukcjach, ale to ciągle drogo:).
Pozdrawiam,
Ola
Marta - Zamotani.pl (author)
Olu, napisałam też polską firmę Little Frog, na aukcjach często ją można spotkać. Na rynku wtórnym możesz też szukać, natibaby, girasol, ważne by chusta była skośno-krzyżowa, miała ramie proste i aluminiowe kółka. Poszukaj na blogu więcej wątków o samej chuście kółkowej, tam piszę o różnych rzeczach, na które warto zwrócić uwagę 🙂
Alex
Witam, moze to banalne pytanie, ale czym sie różni ramię proste od zakładkowego i kiedy które wybrac? P.S. Super stronka, zaczytuję się od rana 🙂
Marta - Zamotani.pl (author)
O ramieniu zakładkowym i ramieniu prostym są oddzielne wpisy. Tam jest wszystko wyjaśnione, są także zdjęcia. Ja osobiście wolę ramie proste 🙂
Asia
Do jakiego wieku odwracamy krawedz?
Marta - Zamotani.pl (author)
Na pewno do momentu, gdy nie usiądzie samodzielnie byłoby najlepiej, ale szczerze z odwróconą krawędzią nosi się po prostu wygodniej, bo ona pomaga budować symetrię zarówno dla dziecka jak i rodzica, ja nosidłam z odwróconą cały czas
Katarzyna
Czy polecalala by Pani żakardowa chustę kolkowa firmy Little Frog do noszenia 2 – miesięcznego dziecka?
Marta - Zamotani.pl (author)
Każdy żakard pracuje inaczej, trzeba wziąć pod uwagę, że akurat ta chusta może nie pracować, tak jakbyśmy tego oczekiwali. Generalnie na początek polecam między innymi chusty Little Frog, ale w przypadku żakardów (każdej firmy) to sprawa jest bardziej indywidualna.
Agats
Wielkie dzięki za dużo konkretów na stronie 🙂 Co polecilaby pani jako pierwszą kółkową chustę dla ponad 9 kg. siedmiomiesieczniaka? Potrzebuję oczywiście na krótkie dystanse, ale czegoś wygodnego i szybkiego do zamotania. Little Frog nie będzie za delikatna dla tego klocka?
Marta - Zamotani.pl (author)
Lepiej coś grubszego. Storchenwiege, Girasol, Didymos, może Tula – choć ona jest gruba, a im grubsza chusta tym gorzej przechodzi przez kółka, więc lepiej coś po środku. Ja kochałam Diva Milano – kółkowe. Ale teraz jest mnóstwo nowych chust i firm i trochę się w nim nie orientuje.
Agats
Dziękuję za radę. muszę coś zdecydować i szybko kupić:-)
Lucyna
Czy dobrze zrozumiałam,że na biodrze można zacząć nosić od 4 miesiąca?
Gosik
Witam
Chcę kupić chustę dla swojego dziecka, termin mam we wrześniu ale wolę ten zakup zrealizować wcześniej. Chciałabym nosić maluszka od początku. Podoba mi się bardzo chusta kołowa ale nie wiem jakiej firmy i typ powinnam wybrać , pomożesz?
Marta - Zamotani.pl (author)
Gosiu, oczywiście, że pomogę. Może jednak łatwiej będzie porozmawiać telefonicznie lub mailowo. To jaka chusta zależy też dla jakiego dziecka, jak zamierzasz się przygotować do noszenia czy sama czy z pomocą, jaki budżet masz na chustę. Generalnie jeśli chodzi o kółkowe to polecam Storchenwiege Leo, Little Frog, Girasol. Jest tego trochę. I na początek bardziej polecam z ramieniem prostym.
Kasia
Podsumowując, czy dla noworodka kółkowa może być? Niedługo rodzę i myślałam o krótkim noszeniu a przeraża mnie zakładanie “normalnych”chust. Mam 2 łatkę i psa a jesienią spacery czasami są szybkie dlatego zastanawiam się nad tą kółkową, nieche tylko zaszkodzić malyszkowi .. ..
Druga kwestia czy ona odciąża kręgosłup? Przy pierwszym dziecku dał mi w kość od dłuższego noszenia….
Marta - Zamotani.pl (author)
Kasiu, dla noworodków wolę najbardziej kangurka prostego ewnetualnie kieszonkę. Chusta kółkowa też może być rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że to rozwiązanie na krócej, jest zawsze trudniej uzyskać symetrię, a dodatkowo wcale nie jest tak, że jest to najprostsze rozwiązanie dla każdego. Jednak dopóki sama na sobie nie sprawdzisz to się nie dowiesz 🙂
Ola
Czy mi się wydaje, czy w żadnym z komentarzy nie wspomina Pani o firmie LennyLamb? Mam na oku kilka ich chust kółkowych, więc zastanawiam się teraz, czy warto je kupić.
Marta - Zamotani.pl (author)
Lennylamb jak najbadziej można brać pod uwagę. Jest bardzo dużo film chustowym obecnie, nie sposób wziąć wszystko pod uwagę 🙂
Agata
Hej, sprawiłam sobie chustę kółkową LL, grubaska, który wystarczy na dłużej (350g!). Urzekł mnie kolor, a i cena była niezła. Fajna, gruba, akurat na jesień/zimę. Jednakże wydaje mi się, ze kółka sa zdecydowane za małe do gramatury (nie wiem jaki rozmiar). Bardzo ciężko się przekłada materiał. Pytanie czy po prostu nie jest złamana (używana przez 8mcy przez poprzednią właścicielkę) czy LL wstawiło za male kółka? Albo taka juz jej uroda? Chyba raz zawiążę chustę i będę tylko dociagac za kazdym razem. To moje pierwsze spotkanie z kółkami i zastanawiam się czy cos z tym fantem da sie zrobić. To moje drugie dziecko, wczesniej używałam elastycznej, tkanej i przy pierwszym dziecku jeszcze manducę. Będę wdzięczna za podpowiedź :)pozdrawiam!
Marta - Zamotani.pl (author)
Gramatura chusty mówi sama ze siebie, nie wiem jakie musiałyby być kółka by chusta przechodziła przez nie swobodnie. Ja na takie chusty mówię szmata na tira 😉 Kółkowa i tak jest na krótkie dystanse, także gruba/nośna chusta nie jest tu potrzebna. Równie dobrze będzie nosił, a nawet lepiej złamany Storchenwiege, Girasol itp. Poza tym nie znam rozmiaru kółek LL, ale wydaje mi się, że robią je cały czas w jednym rozmiarze, dość popularnym i nie ma tu specjalnego wyboru.
Agata
Dzięki. Czyli co… Pogonić dalej czy spróbować pokochać? 😉 damy sobie szansę:)
Agata
Hej, mam prawie 7-miesięcznego synka którego od urodzenia karmię tylko piersią. Nie chce spać w łóżeczku w dzień, najchętniej byłby na rękach cały czas, albo przy “cycku”. Mam chustę tkaną niedawno dostałam w prezencie, ale to chyba tzw. pościelówa i bardzo źle się dociąga. Poza tym on już chce oglądać co się dzieje dookoła. Nie udało nam się zawiązać go na plecach, może chusta zła… Nie siedzi sam, z podparciem tak. Czy warto kupić chustę kółkową? Właśnie ze względu na wiek dziecka, szybkość wiązania chusty, czy dam radę go karmić i żeby sobie zasnął i ja miałabym wolne ręce chociaż chwilę? Dodam, że często się budzi i muszę dokarmiać. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marta - Zamotani.pl (author)
Chusta kółkowa faktycznie jest fajna dla 7 miesięcznego dziecka, ale żeby nakarmić dziecko w chuście to musicie się rozwiązać. Niektóre Mamy potrafią karmić w kółkowej lub nosidłach, ale to trochę zależy od gabarytów rodzica, rozmiaru piersi itp.
Jednak kółkową wiążę się dość szybko, więc nawet lekkie jest poluzowanie do karmienia, wystarczy.Obejrzyj filmik, by ocenić jak widzisz to rozwiązanie dla Was: https://www.youtube.com/watch?v=sEBw9AlAVUs&t=100s
Ola B-L
Dzien dobry
Mam 6-cio miesięcznego synka (prawie 9 kg), jeszcze nie siedzącgo. We wcześniejszych miesiącach próbowaliśmy noszenia w chuście tkanej (kangurek i kieszonka). Jednak synek nie lubił siedzieć bardzo długo w chuście i czasochłonne wiązanie jej (zwłaszcza w gorących msc letnich) mijało się z celem. Dlatego zainteresowałam się “tymi szybszymi” kółkowymi. I tu moje pytanie: jaką chustę (grubość) dobrać dla mojego klocuszka?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. 🙂
Marta - Zamotani.pl (author)
Grube chusty kółkowe mają to do siebie, że ciężko przechodzą przez kółka. Dlatego na początek, ja bym nie była za grubą chustą. Pytanie drugie jaki ile chcesz wydać na chustę. Ja bym szukała gramatury 240 g/m2. Zwróciłabym uwagę na duże kółka i ramie proste.
Popatrz na Storchenwiege Leo, Fidellę, albo polskie marki – Luna Dream, Lenny Lamb, Little Frog.
Agata
Dzień dobry Pani Marto! Wracam do tego starego artykułu, bo ostatnio widzę internet “zalany” chustami kołkowymi z lnu, reklamowanymi przez osoby które do tej pory nic nie miały wspólnego z chustonoszeniem. Bo to ponoć teraz taka moda pokazać się z dzieckiem w chuście, oczywiście w odcieniach beżu.. Spróbowałam się skontaktować z jednym z producentów, pytając o splot i gramaturę chusty i jako odpowiedź dostałam “To jest lniana tkanina, w związku z tym jest to splot prosty. Co oczywiście nie ma znaczenia w chustach kółkowych. Ponieważ chusty nie motamy a jedynie przeciągamy przez kółka.” Ja nie jestem fachowcem w dziedzinie, zawsze nosiłam w chuście “normalnej” , ale taka odpowiedź mnie negatywnie nastawia… Problem w tym, że coraz więcej osób zamiast poprosić o fachową poradę, kieruje się wyborem” bo XXXX taką ma”.
Andzia
Agata, No to dobrze Ci odpisał ten producent.
Każdy dobry doradca Ci to powie, ze przez kolka możesz przeciągnąć naprawdę wszystko. A nie ma nic bardziej nośnego od lnu. Zdecydowanie mniej będziesz czuła ciężar dziecka nosząc w lnie niż np w bawełnie. Mówię o kółkach.
Do kołek nie potrzebujesz fachowej porady tylko czasu na naukę. I możesz się tego naprawdę sama nauczyć. Nie róbmy z noszenia dzieci jakiejś drogi przez mękę i tak bardzo skomplikowanego procesu 🙂
Marta Laszczak
Hej! A ja mam pytanie z cyklu tych technicznych. Czy przy kółkach da się zrobić dupowpadke? Mam wrażenie że jak motam to cały ciężar dziecka osiada na dołach podkolankowych.
Co więcej mimo mocnych dociągnięć młody mi prostuje nogi i mam wrażenie że zaraz mi z niej wyleci.
Marta - Zamotani.pl (author)
W każdym wiązaniu możemy uzyskać kolokwialną dupowpadkę. Czasem trudno dociągnąć chustę po całości. A może kosztem większego odwiedzenia nóg, uzyskać na początku solidne dociągnięcie i podwinięcie chusty pod pupę a potem do korygować. Nie wiem w jakim wieku jest dziecko. Trudno mi napisać coś więcej.
Kasia
Witam, mam pytanie odnośnie wbijania sie materiału chusty kolkowej w nóżki dziecka, czy to jest oznaką błędu podczas zakładania? Czy można jakoś temu zaradzić?
Marta - Zamotani.pl (author)
Kasiu, może tak być. Nie widzę tego, więc ciężko mi spekulować. Może chciałabyś podesłać zdjęcia do mnie?
Paulina Zawierucha
Gdzie powinny znajdować się rączki w kółkowej na biodrze? U Pani, na zdjęciu z niemowlakiem, jedna rączka wydaje się być pod pachą. Czy tak będzie dobrze
w przypadku 4 miesięcznego dziecka?
Marta - Zamotani.pl (author)
No właśnie to wszystko zależy od gabarytów rodzica i dziecka. Często większe dzieci w kółkowej układają sobie rączkę właśnie tak jak to widać na zdjęciu, czyli na nasze plecy. Warto to korygować w miarę możliwości, ale czasem się nie da i to też jest ok.