Dziś będzie kulinarnie, tak wyjątkowo z okazji Nowego Roku. I trochę będzie o słodyczach, które moje dzieci jeśli jedzą to w ograniczonych ilościach i jest im to wydzielane. Tak wiem, biedne dzieci. Niestety gdybym dała im wolność wyboru jadłyby tylko czekoladę. Na szczęście moje dzieci kochają domowe ciasta. Kuba jest miłośnikiem serników, a Julianka kocha ciasta czekoladowe (co oznacza po prostu pieczenie zwykłego murzynka w różnych wariantach).

Długo szukałam po internecie i różnych blogach idealnego przepisu, takiego wpadającego do głowy, który szybko jestem w stanie zrealizować, a także, żeby ten sernik był pyszny, klasyczny, serowy, bez rodzynek. Właśnie w piekarniku siedzi jeszcze przez 18 minut taki sernik, zmodernizowany trochę przeze mnie na nasze potrzeby smakowe. I takie domowe słodycze moje dzieci jedzą tyle ile chcą. A ja jestem trochę spokojniejsza, bo sama je zrobiłam i wiem co tam dałam do środka. W mojej kuchni króluje mąka orkiszowa, brązowy cukier, mleko owsiane, to jest taka moja baza bez której się nie ruszam, nawet jak jadę na wakacje.

Przepis na nasz idealny sernik

6-7 wiejskich jajek

1 kg twarogu (ja kupuję trochę półtłustego trochę tłustego na wagę na bazarku lub w Piotrze i Pawle, bardzo rzadko sięgam po ser w kubełku, chyba że robię sernik z mleczkiem kokosowym)

3 łyżki mąki orkiszowej

200 g masła

200-250 g cukru pudru z cukru brązowego (słodkość sernika wedle potrzeb, zawsze sprawdzam w trakcie)

laska wanilii

Wszystkie składniki muszą być ogrzane w temperaturze pokojowej, najważniejsze jest masło i jajka.

Masło ucieram na puszysty krem z cukrem pudrem i laską wanilii.

sernik

Potem dodaje same żółtka i dalej ucieram porządnie. Następnie dodaje w trzech partiach ser i dalej ucieram wszystko na jednolitą masę.

sernik1

sernik2

Dodaję także 3 łyżki mąki (może być pszenna, orkiszowa razowa, może to być kasza manna). Białko ubijam na sztywną pianę i mieszam z ciastem łyżką.

sernik3

sernik4

Przekładam do formy.

sernik5

Piekę w nagrzanym piekarniku (180 stopni) 65-70 minut. Po skończonym pieczeniu zostawiam na kilkanaście minut sernik w piekarniku przy zamkniętych drzwiczkach. Następnie uchylam drzwiczki i dalej zostawiam sernik w środku. Jak ostygnie przechowują w lodówce, choć jeśli wiem, że zjemy go szybko to nie musi się chłodzić.

sernik6

sernik7