Gramy z dziećmi w planszówki od lat. Jest to nasza ulubiona forma spędzania z nimi wolnego czasu. Przerobiłam więc wiele gier, także dla tych najmłodszych dzieci, bo pierwsze planszówki i gry wjeżdżały u nas jak tylko dzieciaki miały około 2,5-3 lat. Dlatego dziś, chciałam Wam pokazać kilka propozycji dla tych najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają swoje przygody z grami planszowymi. Nigdy nie jest za wcześnie na pierwsze próby wspólnego grania z dzieckiem. A zasady są czasem, po to, by je łamać.

Color Rouli firmy Djeco od 3 roku życia

Gra składa się z małej planszy i żetonów, oraz kostki z kolorami. Na magicznej karuzeli mają kręcić się dzieci (czyli właśnie te żetony). Jeden rzut kostką to ułożenie jednego dziecka na karuzeli. Wyrzucony kolor na kostce wskazuje nam miejsce umieszczenia żetonu. Fioletowy kolor, zjada żetony (odkładamy je np. do pudełka) Jeśli karuzela jest zajęta, zabierasz żeton i nie możesz położyć swojego. Wygrywa ten, kto jak najszybciej pozbędzie się wszystkich żetonów.

Gra w żabki Jumpy firmy Djeco od 4 roku życia

Bardzo prosta gra na zwinność, trzeba wszystkie żabki umieścić w stawie. Każdy gracz ma swoją żabkę, innego koloru. Żabkom w skakaniu przeszkadza czapla i sitowie. Gracze podczas skakania zbierają żetony. Wygrywa ten, kto zdobędzie ich jak najwięcej.

Grzybobranie firmy Granna od 4 roku życia

Edycji gry grzybobranie jest wiele i wcale nie jest przaśna, jak na początku mi się wydawało. Jeśli stoimy przed wyborem pierwszej gry planszowej dla dzieci, to warto by była ona jak najprostsza. Wybierajcie gry tradycyjne i łatwe, gdzie tylko rzuca się kostką i nie dzieje się nic skomplikowanego. W grze Grzybobranie, gracze wędrują po planszy i zbierają grzyby. Po drodze dzieją się różne niespodzianki. Wygrywa ten, kto zbierze jak najwięcej grzybków, ale uwaga są też muchomorki 😉

Przewrotne Motylki gra firmy Lucrum Games od 5 roku życia

Bardzo kolorowa i wdzięczna gra, która zapewnia wiele emocji. Gracze na swoich planszach z kolorowymi motylkami, mają za zadanie wyszukać motylków wskazanych na kartach. Gra uczy spostrzegawczości, wspiera pracę małych rączek, poprawia koncentrację. Zasady w grze można trochę modernizować pod wiek dziecka.

Lotti Karotti gra firmy Ravensburger od 5 roku życia

To jedna z najbardziej ulubionych gier moich dzieci, wpadające króliczki do norki zawsze wywołują mnóstwo śmiechu. Wszystkie króliczki biorą udział w wyścigu, który pierwszy dobiegnie do marchewki wygrywa. Niestety po drodze, czeka wiele niebezpieczeństw na biedne króliczki, które nagle mogą stracić grunt pod nogami i wpaść do norki.

Wszystkie te gry nadają się dla mnie dla dzieci od 3-4 roku życia. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnych planszówek, ciężko czasem zgadnąć co podejdzie naszemu dziecku. Miałam czasem tak, że na początku jakaś gra nie zaskakiwała, i potrzebowała trochę poleżeć na półce, by zostać ponownie odkryta. A z kolei dużo gier w które już moje dzieci nie grają, nagle znów zaczynają być ciekawe. Warto korzystać z wypożyczalni gier. Zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet. Można tez wymieniać się grami pomiędzy rodzinami.

A Wy, jakie macie ulubione gry dla swoich dzieci?