Bardzo często rodzice sięgający po chustę zastanawiają jak się długo mogą nosić swoje dziecko w chuście, a także do jakiego okresu chusta im się sprawdzi. Do kiedy w ogóle można nosić dziecko? To takie pytania klamry, na które próbują odpowiedzieć producenci chust czy nosideł. Jednak prawda jest taka, że nie ma na ten temat jednej dobrej odpowiedzi, ani jednej uniwersalnej tabelki, gdzie wrzucasz dane dziecka i wyskakuje obliczenie w minutach i sekundach, dniach i miesiącach.

Raczej nie polecam kierowaniem się przy wyborze chusty lub nosidła tylko wiekiem dziecka lub jego wagą.  A przynamniej nie powinno to być głównym wyznacznikiem. Bardziej się trzeba skupić na potrzebach, które nami kierują. Po co chcemy nosić? Jakie mamy oczekiwania? Odpowiedzi na te pytania powinny nas zaprowadzić do  wyboru odpowiedniego wiązania – jeśli decydujemy się na chustę, bo za tym idzie wybór chusty i długość noszenia np. w przypadku chusty kółkowej zawsze będzie krócej niż w innych wiązaniach, przez asymetryczność tego wiązania. W kieszonce też może być nie za długo, bo Mamę w tym wiązaniu szybciej rozbolą plecy niż w innym. W plecaku prostym czy kangurku prostym możemy nawet nie zauważyć, że minęła już godzina. Jeśli chodzi o nosidła, też wszystko zależy od rozwoju dziecka, od tego czy siedzi samodzielnie czy nie. Od tego, do czego nam to nosidło potrzebne. Czy na wycieczkę w góry, czy na przeniesie dziecka z punktu A do punktu B.

Zacznijmy od początku

Kiedy rodzi się dziecko, ludzki fizjologiczny wcześniak, który spędził w łonie matki około 9 miesięcy, gdzie był noszony, naturalnie tulony, bujany. Jedyne czego potrzebuje na świecie to kontynuacji tego. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest zamotać noworodka w kangurka prostego już od pierwszych dni jego życia. Siłą rzeczy noworodki spędzają w chuście o wiele więcej czasu niż w późniejszym okresie chustonoszenia. Noworodka w chuście możemy nosić codziennie, tyle ile potrzebujemy, czy będzie to 30 minut czy godzina, nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest to, by dziecko miało także inne aktywności, a także naturalne przerwy od noszenia, na karmienie, przewijanie, czy sen. Są specjalne okazy, które śpią tylko w chuście, ale nie o dziś i nich mowa. Dla noworodka ważne jest by miał możliwość leżenia na płasko, by mógł swobodnie poruszać rączkami. W chuście, gdzie maluszek jest ciasno owinięty, mamy wrażenie, że znów jesteśmy z dzieckiem jednym ciałem. Ale pamiętajmy, że dziecko nie ma w chuście takich możliwości ruchu jak na powierzchni płaskiej. Okres noworodkowy a także, gdzieś do 3 miesiąca życia dziecka, to czas kiedy dzieci spędzają dłuższą część czasu w chuście.

Ciekawskie niemowlaki

Czas kiedy dzieci zaczynają interesować się światem, chcą go poznawać i doświadczać, czyli gdzieś od 3 miesiąca życia dziecka, to etap w którym chusta zaczyna spędzać trochę inną funkcję niż bliskościową. Dopóki w chuście jest fajnie, coś się dzieje, coś widać. Malec przywiązany do matki będzie zadowolony. W momencie kiedy pojawia się nuda np. mama przestaje chodzić, albo ciągle jesteśmy w tym samym pomieszczeniu. Dziecko może chcieć wydostać się z chusty, bo będzie miało za mało wrażeń. Ucieczka z chusty następuje poprzez odpychanie się dziecka od rodzica, wiercenie oraz wydawanie dźwięków, a nawet płacz. Ważne, żeby jak we wszystkim nauczyć się słuchać tego co próbuje nam powiedzieć ten mały człowiek. Jeśli dziecko nie chce w tym okresie być już tyle noszone w chuście, można pomysleć o zmianie wiązania, a także dostosować czas noszenia do jego potrzeb. Mogą też pojawić się dni, kiedy dziecko będzie odmawiało zawiązania. Nie jest to już koniec chustonoszenia, raczej moment w którym trzeba się zastanowić, czemu się tak dzieje i co dalej. 3 miesiąc życia dziecka to też okres w którym dziecko zaczyna się uczyć nowych umiejętności. Kiedy leży na plecach, zaczyna próbować odrywać rączki od podłoża. Położone na brzuszku ćwiczy już powoli unoszenie główki. Także emocjonalnie rozwój dziecka bardzo się zmienia w tym okresie. Uśmiecha się do nas i próbuje nawiązać z nami dialog. Dlatego chusta w tym okresie to nie tylko tulenie się do Mamy, choć też jeśli jest taka potrzeba, ale przede wszystkim możliwość zobaczenia świata z innej perspektywy. Najlepiej na tym etapie pomyśleć o takim wiązaniu i sposobnie noszenia, by dziecku umożliwić lepszy kontakt ze światem (np. chusta kółkowa, plecak prosty).

Mobilne niemowlaki

Chustonoszenie zmniejsza się też naturalnie kiedy dziecko jest coraz bardziej aktywne i mobilne. Coraz więcej czasu, chce spędzać na podłodze. Pełza, raczkuje, zaczyna siadać. To czas kiedy pozwoli się zawiązać w chustę tylko do drzemki, lub na spacer. Jeśli w tym okresie rodzice chcą zacząć swoją przygodę z noszeniem dziecka w chuście, coś nie wychodzi, to nie jest to wina chusty, lub tego, że dziecko jej nie lubi. Ono jej nie zna, nie wie i nie pamięta już o co chodzi. Jednocześnie w momencie swojej aktywności, oderwane od niej i włożone do chusty, naturalną reakcją na to działanie będzie protest. Długość noszenia dzieci w tym okresie, też będzie zależało od dziecka. Jedne dzieci będą spały w chuście i spędzały w niej dziennie po 1-2 godziny. Inne dzieci pozwolą jedynie na 15 minut noszenia i już ich energia będzie ciągnęła gdzie indziej. Jako rodzic nie mamy na to za bardzo wpływu, co więcej nie powinno nas to frustrować, zniechęcać.

Chodzące starszaki

Chusta musi czasami zejść na drugi plan, by zrobić miejsce czemuś nowemu. Osobiście pamiętam okres od 1,5 roku do około 2,5 lat, gdzie Julianka prawie nie dawała się nosić. To był jej czas zdobywania świata na nogach, na chustę reagowała jakbym chciała ją czymś oparzyć. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w wieku około 2,5 lat wróciła do mnie z chustą i poprosiła bym ją zawiązała. W wakacje jako 3-3,5 latka, była noszona prawie na każdej wycieczce, bo małe nóżki odmawiały współpracy i wiedziały, że mogą liczyć na mnie. Jednak uważam, że tak jak małemu dziecku nie powinno się odmawiać noszenia. Tak ze starszakiem, zwłaszcza takim 2-3 a nawet 4 letnim, noszenie w chuście powinno mieć swoje zasady i granice. Przede wszystkim dziecko powinno wiedzieć, że jest już duże i samodzielne i rodzic nie zawsze ma możliwość wziąć do chusty, na ręce lub na barana. Rodzic ma prawo odmówić jeśli nie ma siły.

Noszenie dziecka w chuście jest wypadkową naszej wiedzy o tym jakie potrzeby ma dziecko, jak się rozwija i po co te noszenie jest nam potrzebne. Nie ma więc, jednej recepty, noś 45 minut dziennie, aby zapewnić swojemu dziecku bliskość i bezpieczeństwo. Wszystko to możesz zapewnić na milion innych sposobów. Wybór należy do Ciebie.