Manduca to nosidło dla dzieci z grupy tzw. nosideł ergonomicznych produkcji niemieckiej firmy Wickelkinder. Dla kogo jest to nosidło według producenta, a dla kogo jest to nosidło według mojej opinii.

Zacznijmy od początku, czyli od tego co mówi producent. Nosidło jest dla noworodków, przy użyciu specjalnej wkładki/części nosidła. Nosidło starcza do 4 roku życia. Można w nim nosić dzieci do 20 kg. Informacje te możecie sami sobie sprawdzić TUTAJ

I teraz co jest z tego prawdą, a no praktycznie nic. Informacja jest napisana czysto marketingowo, by produkt był jak najbardziej uniwersalny i obejmował jak największą grupę dzieci (wiekowo i wagowo), bo praktycznie tylko takie są kryteria. Nie brany jest pod uwagę rozwój fizyczny dziecka, ani jego umiejętności motoryczne. Jednak próbując sama określić jakieś ramy od kiedy do kiedy możemy nosić w tym nosidle, przekonałam się o tym, że nie jest to takie proste. Z całą pewnością nie jest to nosidło dla noworodków i tutaj żadna wkładka i cuda na kiju nie pomogą. Dziecko jest za małe. Nosidło ergonomiczne nie nadaje się dla malutkich dzieci ponieważ:

  • nie daje odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa
  • w nosidle nie sposób uzyskać pozycji kucznej (naturalnej pozycji noworodka)
  • zbyt szeroki panel będzie powodował to, że dziecko będzie siedziało w totalnym szpagacie i wyprostowanym kręgosłupie jak struna (często to widać u dzieci w nosidłach ergo, które odchylają głowę do tyłu, ponieważ ich ciało ułożone w nosidle nie pozwala na odprężenie się i przytulenie do rodzica)
  • Z kolei sugerowana pozycja dla noworodka przez producenta – podwinięcie nóżek i włożenie całego dziecka do środka jest jeszcze gorsze

W nosidle noworodek nie będzie miał wsparcia dla stawów biodrowych, jest zaburzone napięcie mięśniowe dziecka. O wiele trudniej niż w chuście zadbać o prawidłową symetrię dziecka co może wpływać na budowanie złej postawy malucha.

No ale idźmy dalej. Kolejny punkt: Nosidło starcza do 4 roku życia. No więc na zdjęciach, które widzicie Kuba ma około 13 miesięcy. Mając 1,5 roku jeszcze go mogłam włożyć w Manducę, ale kiedy miał 2 latka wyrósł już z niej całkowicie. Biorąc poprawkę na to, że moje dzieci były i są zawsze w górnym centylu i szybciej wyrastają z różnych rzeczy w porównaniu do innych dzieci. Mogę założyć, że Manduca może starczyć do 2-2,5 lat (z dużym naciągnięciem). Ale żebym nie wiem jak drobnego 3 latka znalazła, nie wierzę, że szerokość panela starczy od kolanka do kolanka, a także długość panela wcale nie ma jakiegoś zapasu, nawet po rozsunięciu suwaka. Końcowa informacja producenta, że nosidło jest do 20 kg, jest dla mnie informacją pustakiem. Nic mi totalnie nie wnosi do noszenia dziecka. Julianka, która od dziś jest 3 latką, waży jakieś 15-16 kg. A już od dawna nie nadaje się do Manduci. Tak więc, to ile nosidło wytrzyma kilogramów, bo myślę, że takie było założenie producenta, jest informacją nie wiele wnoszącą w ogólny rachunek noszenia.

Dla kogo jest to nosidło?

Moim zdaniem jest to nosidło dla dzieci samodzielnie siedzących, do tego czasu dopóki nie wyrosną z panela. Szerokość panela powinna sięgać od kolanka do kolanka dziecka, ewentualnie do 1/4 części uda, jeśli jednak panel będzie za wąski a nogi dziecka będą schodziły w dół, nosidło nie nadaje się już w tym momencie do użytkowania dla tego dziecka. Jeśli mam to określić wiekowo celowałabym w 8-9 mc do 2-2,5 roku życia. Teraz bardzo ważna rzecz dla rodziców, którzy chcą nosić mniejsze dzieci. Rozmiarowo Manduca pasuje już nawet na 5-6 miesięczniaki. Rzadko, który taki miesięczniak samodzielnie siedzi. I teraz jeśli z takim półroczniakiem chcecie iść na długi spacer, odradzam trzymanie go w nosidle ergo przez tyle czasu. Jeśli jednak potrzebujecie włożyć malca na 5-10 minut na krótkie przejście, bo tego wymaga sytuacja, a nie jesteście w stanie poradzić sobie inaczej to myślę, że nie stanie mu się krzywda, co najwyżej może nie być mu za wygodnie. Generalnie dzieci w wieku 6-7 mc nie trzymałabym w manduce dłużej niż 5-10 minut, 8-9 mc dłużej niż 20 minut, a 10-12 mc dłużej niż 30-45 minut. To nie są moje zalecenia, ani to nie jest pozwolenie ile możecie nosić. Raczej próbuje Wam przekazać wiedzę na temat tego jaką pozycję dziecko ma w nosidle ergo i to, że im mniejsze dziecko, tym ta pozycja jest dla niego trudniejsza i mniej wygodna. A to ile Wy potrzebujecie nosić w nosidle swoje dziecko, musicie już ocenić to sami.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości piszcie w komentarzach.

Więcej o nosidłach ergo na blogu TUTAJ

manduca1

manduca2

manduca3

 

Więcej modeli nosideł firmy Manduca znajdziecie na MamaZen.pl