Jeśli jesteś na początku mlecznej drogi, zapewne słyszysz o karmieniu piersią same sprzeczne informacje. A to od koleżanek, mamy, teściowej, położnej, a to od ginekologa i pani Czesi z kiosku. Nic więc dziwnego, że już jesteś tym tematem zmęczona, przerażona i czujesz presję, a jeszcze nawet nie zaczęłaś karmić. Książka „Po prostu piersią” autorek Gill Rapley i Tracey Murkett to pierwsza książka o karmieniu piersią, która weryfikuje wszystkie mity na ten temat. To książka po którą warto sięgnąć dla własnego spokoju. To książka, która w naturalny sposób nauczy Cię podążać za dzieckiem i słuchać jego potrzeb, bo to właśnie dziecko jest rozwiązaniem, a zarazem przyczyną wszelkich tematów związanych z karmieniem piersią. Żałuję, że nie było tej książki 6 lat temu, kiedy urodził się Kuba. Myślę, że nasze karmienie piersią wyglądałoby wówczas zupełnie inaczej.

„Po prostu piersią” przypomina o tym, jak ważna jest w naszym życiu intuicja, że warto się w nią wsłuchać. „Karmiąca matka, która podąża za swoim dzieckiem, często potrafi wyczuć, kiedy potrzebuje ono karmienia, i wcale nie musi określać, czy jest głodne, spragnione, czy po prostu trochę smutne, ani ile mleka mu wydzielić” To jest najfajniejsze w karmieniu piersią, że nie potrzeba się zastanawiać. Patrzeć na zegarek, liczyć minuty. Karmienie piersią nie oznacza wcale i nie powinno oznaczać podążania jakimś z góry określonym rytmem, nie trzeba wcale autorytarnie ustalać pór posiłków. Ono powinno w naturalny sposób wkomponować się w rodzicielstwo i być jakby obok, po to by stworzyć przestrzeń dla innych ważnych spraw. Takich jak: budowanie więzi, relacje z dzieckiem czy spokojny sen.

Jeśli szukasz nudnego poradnika na temat karmienia piersią to nie sięgaj po tę książkę, nie znajdziesz w niej ani jednego rysunku z pozycją do karmienia. Znajdziesz za to informacje, jak patrzeć na swoje ciało, by samemu znaleźć dla siebie i dla dziecka najlepszą pozycję. Każda kobieta jest inna, ma inne piersi, w inną stronę skierowane brodawki. Każde dziecko jest inne, inaczej chwyta pierś, jedna pozycja będzie mu odpowiadać, a druga nie. Nie ma więc czegoś takiego jak 5 podstawowych pozycji karmienia piersią, z których musisz wybrać jedną dla siebie. „Po prostu piersią” pomoże Ci znaleźć własną pozycję do karmienia piersią. Pomoże też Ci zrozumieć, jak wygląda produkcja mleka oraz jak zadbać o efektywne karmienie piersią. To szczera odpowiedź na trudności, jakie mogą Cię spotkać podczas karmienia, ale też mądre i oparte na ogromnej wiedzy odpowiedzi, co możesz zrobić, żeby sobie tę drogę ułatwić.

Autorki patrzą na karmienie piersią szerzej. Biorą pod uwagę tryb życia współczesnych matek i podpowiadają, jak wpasować karmienie w życie całej rodziny. Książka poprowadzi Cię przez cały okres karmienia piersią, tyle ile będziesz potrzebować rad w niej zawartych. Porusza także wszelkie możliwe zagadnienia około-laktacyjne. Jak długo karmić piersią? Kiedy i jak rozszerzać dietę niemowląt? Jak utrzymać karmienie po powrocie do pracy? I wiele innych pytań.